Kupujemy suknię ślubną – pośpiech to zły doradca

Efektowna, dopasowana do sylwetki, podkreślająca jej atuty, a przy tym w przystępnej cenie – perfekcyjna suknia ślubna jest możliwa do znalezienia, ale na jej wyszukanie warto poświęcić więcej czasu.

Im szybciej, tym lepiej – to porzekadło sprawdzi się także w przypadku zakupów sukni na ślub. Odkładanie jej zamówienia na ostatni moment może przynieść tylko więcej kłopotów.

Co więcej, gdy poszukujemy perfekcyjnego modelu, pamiętajmy o tym, że pośpiech to zły doradca – ślubna kreacja ma być wyjątkowa, dlatego najlepiej na jej znalezienie zarezerwować sobie więcej czasu.

Jak kupować suknię na ślub?

Jako że suknia to wyjątkowa kreacja, nie powinniśmy zwlekać z jej wyborem. Niektóre przyszłe Panny Młode rozpoczynają swoje poszukiwania nawet na ponad rok przed planowanym terminem ślubu.

Niezależnie od tego, czy wymarzonym modelem jest suknia ślubna princessa czy też może suknia prosta, bez ozdobników, warto rozpocząć poszukiwania tak szybko, jak to możliwe. Najlepiej sprawdzić oferty w różnych salonach, nie tylko stacjonarnych, ale także internetowych. Im większy wybór, tym lepiej, dlatego poszukiwania warto rozpocząć wcześniej, gdy zapoznać się z różnymi ofertami.

Suknie warto też przymierzać – wtedy można określić, czy wyselekcjonowane modele rzeczywiście dobrze leżą. Pamiętajmy o tym, że przymiarki są możliwe także wtedy, gdy kupujemy suknię on-line – jeśli okaże się, że nie odpowiada naszym wymaganiom, możemy skorzystać ze zwrotu.

Nigdy nie kupujmy też sukni pierwszej z brzegu czy też pod wpływem nacisku innych. Lepiej „przespać się” z daną decyzją, czyli odłożyć ją na później, abym mieć pewność, że dana kreacja rzeczywiście jest tą najlepszą i chcemy pójść w niej do ślubu.

Co wtedy, gdy suknia nam nie odpowiada?

Zdarza się jednak, że zakupiona wcześniej suknia ślubna nie spełnia jednak wymagań kupującej, na przykład okazało się, że udało się znaleźć piękniejszy model czy też gust albo koncepcja na ślub uległy zmianom. Co w takiej sytuacji?

Najlepiej sprawdzić, czy mamy możliwość zwrotu sukni ślubnej. Gdy złożyliśmy zamówienie przez internet, mamy na to 14 dni od momentu otrzymania przesyłki, chyba że sklep zastrzeże sobie inny, dłuższy termin. Wówczas możemy odesłać nieużywaną suknie i otrzymamy zwrot pieniędzy.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku zakupu w salonie stacjonarnym. Tutaj przyjęcie zwrotu nie jest już sankcjonowane prawnie – sprzedający może, lecz nie musi zdecydować się na przyjęcie kreacji z powrotem. Zdarza się, że sklep umożliwia wymianę sukni na inny model.

Jeśli nie możemy skorzystać ze zwrotu, można spróbować sprzedać suknię. Ogłoszenia wystawić warto w internecie, w tym także na portalach ślubnych, w mediach społecznościowych. Bardzo często udaje się znaleźć zainteresowaną zakupem, gdy obniżymy nieco cenę sprzedaży.

Podsumowując, zakup sukni ślubnej zawsze powinien być dobrze przemyślany. Pozostawianie go na ostatni moment, ograniczenie się tylko do paru modeli w jednym sklepie, podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu – wtedy może okazać się, że suknia jednak nie będzie tą perfekcyjną.